niedziela, 4 grudnia 2016

Obróbka graficzna - na co zwrócić uwagę?

Obróbka. Dzięki niej możemy uratować wiele kadrów, które na pierwszy rzut oka nadają się do kosza. Programy graficzne dają ogromne pole do popisu, posiadają szeroką gamę narzędzi, za pomocą których możemy stworzyć unikatowe efekty. W cyfrowej ciemni mamy możliwość eksperymentować z barwami, krzywymi. To, co oferują programy graficzne, jest ogromną potęgą. Jak zacząć? Na co zwrócić uwagę? Które narzędzia są niezbędne? Dowiecie się tego w dzisiejszym poście. Zapraszamy do lektury!
Wszystkie poniższe zdjęcia zostały obrobione w programie Adobe Photoshop Lightroom i były wykonane w formacie RAW. Prezentowane opcje, które zostały użyte do osiągnięcia określonych efektów, są dostępne w wielu innych programach.


Za jasne przyciemnić, za ciemne rozjaśnićNa pierwszy ogień idzie suwak ekspozycji/jasności. Dzięki tej opcji możliwe jest rozjaśnienie i przyciemnienie całego zdjęcia. Jednak pamiętajcie, że nie da się rozjaśniać kadru w nieskończoność. Jeśli dysponujemy fotografią wykonaną w mroku, na której ledwo widać kontury, przesuwając suwak ekspozycji maksymalnie w prawą stronę, uzyskamy ogromne ziarno. Szum nie zawsze jest złem, ale ogólnie jest uważany za błąd. Z perspektywy powstawania szumu bezpieczniej jest przyciemniać za jasne zdjęcia, niż rozjaśniać te za ciemne.


Kontrast- podkręćmy to trochę!

Podstawowe narzędzie, które może wiele. Jeśli dobraliśmy już odpowiednią jasność, czas podkręcić kontrastujące ze sobą kolory. Ten suwak podkreśli i podrasuje całe zdjęcie. Uważajcie, żeby nie przesadzić, bo uzyskany efekt będzie przerysowany i nienaturalny.

Winieta

Ma ona tylu zwolenników, co i przeciwników. My jesteśmy w tej pierwszej grupie. Nie mamy tutaj na myśli winiety w kształcie czarnego (lub co gorsza- białego) pierścienia, dającej efekt fotografii
z małych zakładów fotograficznych, które jako pierwszy człon w swojej nazwie mają "Foto", a tak obrobione zdjęcie wygląda, jak z ubiegłego wieku, lecz subtelnie przyciemnione rogi. Dzięki temu zabiegowi przyciągniemy uwagę odbiorcy do tego, co prezentujemy na zdjęciu. Winieta nadaje kadrom tajemniczego charakteru. To ona pomoże wyczarować niepowtarzalny klimat.  


Nasycenie, przejrzystość i jaskrawość - trio od kolorów

Trzy narzędzia pozwalające na podkreślenie lub zgaszanie kolorów. Z nimi należy obchodzić się ostrożnie. Łatwo przesadzić w obie strony i uzyskać albo kolorowe lata 60. albo trupie barwy rodem z horroru. 


Pozmieniajmy kolory

Programy graficzne dają nam możliwość manipulacji barw. W Lr jest to grupa narzędzi o nazwie ,,HLS/Color/B&W", w Ps ,,Kolor selektywny". Możemy zmienić barwy na całkiem inne, podkreślić je, albo wkomponować w kadr niepasujący kolorystycznie przedmiot. Za mało żółtych liści podczas jesiennej sesji? Rumieńce na twarzy? Jaskrawe odbicie w przedmiocie o błyszczącej powierzchni? Już nie ma z tym problemu. 

W przypadku obróbki dużo zależy od wprawy i wyczucia. Dopiero zaczynasz? Nie martw się! Trening czyni mistrza. Metodą prób i błędów dojdziesz do wszystkiego, odkryjesz swoje ulubione narzędzia, zgłębisz każdy suwak i każdą opcję. Do każdego zdjęcia trzeba podejść indywidualnie. Każdy kadr jest inny i potrzebuje innych zabiegów, aby wyciągnąć z niego to, co najlepsze. Próbuj i kombinuj. Tylko dzięki temu opracujesz swój oryginalny styl. Spójność w obróbce często stanowi znak rozpoznawczy dla wielu fotografów. Postaraj się osiągnąć taki efekt, który sprawi, że odbiorca bez sprawdzania, kto jest autorem zdjęcia, będzie wiedział, że to właśnie Ty!

2 komentarze:

  1. Kochani, a może podpowiecie coś o przestrzeni barw na komputerze i kalibracji monitorów - a co za tym idzie, lepszej jakości odzwierciedlenia barw.

    Pozdrawiam/ Kinga

    OdpowiedzUsuń
  2. Weźmiemy to pod uwagę. Jest to bardzo ważne, żeby monitor był odpowiednio skalibrowany. W innym przypadku w formie cyfrowej wszystko wygląda dobrze, idzie do druku i mamy niespodziankę, bo jakiś kolor dominuje ;)

    OdpowiedzUsuń